مقایسه اقلام

رویش یک امید

۱۵ اسفند ۱۳۹۶ ۰۹:۳۱:۴۳ ق.ظ

اهمیت جنگل و ویژگی های آن:

هر هکتار جنگل قابلیت ذخیره سازی 500 تا 2000 متر مکعب آب را دارد زمان نفوذ یک لیتر آب در جنگل حدود 7 دقیقه است، در مناطق غیر جنگلی این زمان حدود 4 ساعت است، این اختلاف زمان اهمیت وجود جنگل را برای ذخیره آب نشان می دهد.

هر هکتار جنگل سالانه 68 تن رسوب گوگرد و غبار را جذب می کند و به جای آن 2.5 تن اکسیژن تولید می کند.

جنگل به کمک شاخ و برگ درختان از سرعت باد می کاهد و با ریشه گیاهان خاک را حفظ می کرده و مانع از ایجاد  فرسایش می شود و به همین علت داخل جنگل هوای آن کمتر تبخیر می شود و خطر خشک شدن خاک که از شرایط مهم آغاز فرسایش است از بین می رود.

عکس جنگل

با این آمار متحول شویم!

 • در هر دقیقه حدود 36 زمین فوتبال مملو از درخت از بین میرود!
 • در حدود نیمی از جنگل های استوایی جهان از بین رفته اند!

در جنگل های ایران:

 • حدود 3 هزار تن زباله در جنگل ها دفن شده است!
 • 93 درصد کشور خشک و نیمه خشک است!
 • مساحت جنگل های کشور از 18 میلیون هکتار به 11 میلیون هکتار رسیده است و با این روند تا 30 سال آینده ایران بدون جنگل می شود!
 • در 10  سال اخیر 40 میلیون اصله درخت 300 ساله به علت دخالت های انسانی خشک شده است!
درخت ریه زمین

دنیای دیجیتال منجی ریه های زمین:

با پیشرفت دنیای تکنولوژی شاهد نجات جنگل ها توسط دنیای دیجیتال هستیم، چند نمونه از مواردی که عرصه دیجیتال در زندگی مردم مانع از هدر رفتن بی رویه کاغذ شده است:
 • ذخیره سازی و بایگانی اطلاعات:
   قبل از همه گیر شدن رسانه های دیجتالی تمامی اسناد و مدارک برای حفظ و نگهداری باید از کاغذ استفاده می کردند و این موضوع باعث مصرف بی رویه کاغذ می شد، پس از بروز عرصه دیجیتال بخش عظیمی از کاغذهای چاپی جای خود را به صفر و یک های ذخیره شده در دستگاه های ذخیره ساز دادند.
 • تبلیغات:
   چاپ تبلیغات و روزنامه ها یکی دیگر از منابع پر مصرف کاغذها بودند پس از ورود سیستم های رایانه ای و تلویزیون ها بخش قابل توجهی از تبلیغات در تلویزیون ها و فضای مجازی نمایش داده شد. همچنین روزنامه ها و کتاب های دیجیتالی جایگزین مشابه های کاغذی خود شدند.
 • سیستم های الکترونیک ادارات:
   در ادارات، روزانه چندین هزار نامه رد و بدل می شود، برای کاهش مصرف کاغذ و جلوگیری از قطع درختان امروزه مکاتبات اداری از طریق سامانه الکترونیک انجام می شود. قبض های ارسالی از سوی مخابرات، ادارات آب، برق، گاز و ... در گذشته به صورت چاپی و کاغذی بود که ماهیانه بیش از 10 میلیون قبض صادر می شد! با تغییر سیستم از کاغذ به الکترونیکی بخش عظیمی از این روند به صورت کاملا الکترونیک شده و سالانه ناجی هزاران درخت گردیده است.
نگهداری گیاهان

فروشگاه های اینترنتی دوست دار طبیعت:

با فراگیر شدن دنیای تکنولوژی فروشگاه های اینترنتی جای خود را در بین مردم پیدا کرده اند. روند کار در فروشگاه های اینترنتی در جهت حفظ درختان و محیط زیست می باشد.

صفر تا صد بدون کاغذ:

فرض کنید قصد خرید یک کالا را داریم، این روند را در فروشگاه مجازی و کاغذی بررسی می کنیم:
 • فروشگاه سنتی:
   تبلیغات کاغذی و بروشور های تبلیغاتی فروشگاه را دیده و از اقلام آن با خبر می شویم. در فروشگاه کاتالوگ کاغذی محصولات را مطالعه و کالای مورد نظر خود را انتخاب می کنیم. کالای موردنظر را خریداری کرده و فاکتور کاغذی محصول را تحویل میگیریم.
 • فروشگاه اینترنتی:
   در سایت های تبلیغاتی و یا از طریق شبکه های اجتماعی و اس ام اس با فروشگاه آشنا می شویم. وارد آدرس اینترنتی فروشگاه میشویم، تمامی اطلاعات محصولات به صورت کاتالوگ دیجیتالی شامل توضیحات، عکس و فیلم کارکرد محصول را در سایت مشاهده میکنیم. کالای مورد نظر را انتخاب کرده سفارش میگذاریم. فاکتور محصول به پست الکترونیکی ما ارسال می شود.

در یک روند ساده خرید شاهد حذف چندین برگ کاغذ بودیم، شاید مصرف این تعداد کاغذ برای یک خرید عدد بالایی نباشد اما وقتی تعداد خرید های روزانه همه خانواده های ایرانی را در این عدد ضرب میکنیم با رقم قابل توجهی مواجه می شویم!

 

پشتیبانی

ورود کاربران

ثبت نام عضو جدید

حساب کاربری من

خروج از حساب کاربری