4 روش تمیز کردن اجاق گاز؛ بهترین روش‌های سال 2023

4 روش تمیز کردن اجاق گاز بهترین روش‌های سال 2023

اجاق گاز یکی از وسایل ضروری و اصلی هر آشپزخانه‌ای است. در گذشته از علاءالدین، تنور، اجاق‌های آجری و آتش‌زای پخت غذا استفاده می‌کردند تا اینکه از اوایل قرن نوزده اجاق گاز اختراع و تولید شده است. 

از مزایای اجاق گاز می‌توان به سهولت در راه اندازی و کاهش دود در زمان پخت اشاره کرد. به دلیل اینکه روی اجاق گاز پخت و پزهای متنوعی صورت می‌گیرد؛ موادی نظیر روغن، نمک، ادویه‌ها، برنج و … روی صفحه اصلی و دیگر اجزای آن ریخته می‌شود. 
به‌مرورزمان این مواد به گاز چسبیده و جلوه بدی به اجاق گاز و محیط آشپزخانه می‌دهد. از این رو باید به طور مستمر و هرازچندگاهی نسبت به تمیز کردن گاز اقدام کرد. 
در ادامه به بیان روش‌های تمیز کردن اجاق گاز و نحوه تمیز کردن گاز استیل اشاره خواهیم کرد.
 

4 روش تمیز کردن اجاق گاز بهترین روش‌های سال 2023

چرا باید اجاق گاز را تمیز کنیم؟

به طور کلی و به‌مرورزمان بر اثر آشپزی و فعالیت صورت گرفته اجاق گاز کثیف شده و باعث می‌شود که مجاری شعله اجاق گاز گرفته شود. 
در این حالت اجاق گاز بعضاً به سختی روشن شده و یا شعله مناسبی برای انجام آشپزی ندارد. به طور مثال در هنگام سرخ کردن سیب زمینی یا مرغ از روغن زیادی استفاده می‌شود. 
این روغن روی تمام سطوح گاز پاشیده شده و نیاز به تمیز کاری و روغن زدایی دارد. علاوه بر این اجاق گاز زیبایی ظاهری خود را از دست داده و فرد نمی‌تواند از آشپزی خود لذت ببرد. 
به عبارت دیگر هر چه محیط آشپزخانه و وسایل تمیزتر باشد؛ میل و رغبت افراد برای آشپزی بیشتر می‌شود؛ بنابراین به طور مستمر و در صورت کثیف یا خراب شدن اجاق از باید نسبت به تمیز کردن گاز یا تعمیر آن اقدام شود.
 

روش‌های تمیز کردن اجاق گاز 

اجاق گاز به طور کلی به دو دسته اجاق گاز مبله یا ایستاده، اجاق گاز رومیزی یا صفحه‌ای تقسیم می‌شود که با توجه به جنس سطوح گاز و دیگر وسایل جانبی اجاق گاز نظیر استیل، لعابی و شیشه‌ای راه‌های مختلفی برای تمیز کردن وجود دارد. 
 

4 روش تمیز کردن اجاق گاز بهترین روش‌های سال 2023

راه‌های تمیز کردن اجاق گاز استیل

نحوه تمیز کردن اجاق گاز استیل به اشکال مختلفی صورت می‌پذیرد. در ادامه به تشریح برخی از این روش‌ها می‌پردازیم:
 
1- تمیز کردن گاز استیل با مایع خمیری
  • برای اینکه اجاق گاز استیل شما به راحتی تمیز شده و مثل روز اول براق شود؛ کافی است مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:
  • در ابتدا همه ذرات ریز از قبیل برنج، ادویه‌ها، روغن و … را با دیک دستمال تمیز از روی سطح اجاق جمع کنید.
  • یک کاسه سرکه و یک پیمانه جوش شیرین را با چند قاشق چای خوری آب مخلوط کنید. در این حالت یک خمیر نرم به دست می‌آید.
  • سپس با آب داغ تمامی سطح گاز را خیس کرده و خمیر نرم به دست آمده را به تمامی سطوح گاز بمالید.
  • پس از 10 دقیقه کمی سرکه را درون یک شیشه ریخته و روی سطح خمیری اسپری کنید. 
  • در آخر با توجه به وضعیت لکه‌های موجود روی گاز بعد از یک ساعت با مایع ظرف‌شویی و اسکاچ لکه‌ها را پاک نموده و با دستمال تمیز و نم‌دار اجاق گاز را پاک می‌کنیم.
2- تمیز کردن گاز استیل با آب و مایع ظرف‌شویی
در ابتدا دو تا سه فنجان آب گرم را در یک ظرف ریخته، سپس کمی مایع ظرف‌شویی به آن اضافه می‌کنیم. پس از آن با اسکاچ نرم محلول به دست آمده را به تمامی سطوح و شیارهای گاز می‌کشیم. 
توجه داشته باشید که این کار را به صورت نرم و به آرامی انجام دهید تا باعث خرابی یا خش دار شدن سطوح گاز نشود. توجه داشته باشید که برای تهیه محلول آب و مایع ظرف‌شویی اندازه خاصی وجود ندارد. 
شما می‌توانید با توجه به میزان لکه‌های موجود روی گاز میزان محلول را کم و زیاد کنید. 
 
همواره به یاد داشته باشید که برای تمیز کردن گاز با محلول آب و مایع ظرف‌شویی از آب گرم استفاده کنید. پس از آن با یک دستمال نرم تمامی سطوح گاز را خشک نمایید.
 

4 روش تمیز کردن اجاق گاز بهترین روش‌های سال 2023

حفظ درخشندگی سطح گاز

یکی از مواردی که همیشه پس از تمیز کردن اجاق گاز مورد توجه قرار می‌گیرد؛ حفظ درخشندگی سطح گاز است. برای این کار می‌توانید از براق کننده‌های مخصوص گاز استیل، روغن لیمو و اسپری‌های سیلیکونی استفاده کنید. 
علاوه بر درخشنده شدن سطوح، اجاق گاز همیشه نو به نظر رسیده و جلوه بسیار زیبایی به محیط آشپزخانه می‌بخشد. بعضی از لکه برها و جرم گیرها، دو منظوره هستند؛ یعنی هم فرایند تمیز نمودن گاز را انجام داده و ظاهری برق به گاز می‌دهند. 
در صورت استفاده از لکه برهای چند منظوره به راحتی و به سرعت می‌توانید کار تمیز کردن گاز را انجام دهید و اجاق گازی تمیز و درخشنده داشته باشید.
 
3- تمیز کردن گاز استیل با ترکیب روغن و سرکه 
ابتدا مقداری سرکه را در یک بطری بریزید و روی سطح گاز اسپری کنید. بعد از آن با یک پارچه نرم یا اسفنج روی شیارها و سطوح گاز کشیده و سرکه را پاک کنید. 
سپس مقداری کمی روغن روی یک پارچه بریزید و مثل مرحله قبل تمامی قسمت‌های اجاق گاز را با روغن آغشته کنید. در آخر خواهید دید که تمامی لکه‌ها به سرعت از روی گاز استیل پاک می‌شود. 
این روش را می‌توان یکی از سریع‌ترین و راحت‌ترین نحوه تمیز کردن گاز استیل بر شمرد.
 
4 – استفاده از پودر اکشن
یکی از جدیدترین و بهترین روش ها برای تمیز کردن اجاق گاز استفاده از پودر اکشن است. پیشنهاد می شود از این محصول به روش زیر استفاده کنید:
– ابتدا مقداری آب (در حدود 1 تا 2لیتر )را بجوشانید.
– وقتی به دمای جوش رسید پس از 15 دقیقه یک قاشق غذاخوری از پودر اکشن را داخل ظرف اب بریزید.
– بعد از گذشت چند دقیقه (در حدود 5 دقیقه) محلول به دست امده را برروی سطح گاز اسپری کنید.
– میتوانید چدنی های اجاق و سرشعله ها را داخل این محلول بیاندازید و بعد از گذشت 30 دقیقه از محلول خارج کنید و آن‌ها را آب بکشید.
پودر شستشوی گاز اکشن یک محصول ویژه بوده و مخصوص فروشگاه سی و هفت ده است که برای خرید آن می‌توانید اینجا کلیک کنید.
 
4 روش تمیز کردن اجاق گاز بهترین روش‌های سال 2023

به یاد داشته باشید که برای تمیز کردن اجاق گاز باید از سرکه سفید یا سرکه‌های مخصوص لکه بری یا یا از مواد اکشن اصل که در خود فروشگاه فرهود موجود است استفاده کنید. 

 

چند راهکار ساده برای اینکه اجاق گاز کمتر کثیف شود؛

در ابتدا روش‌های تمیز کردن گاز را بیان نمودیم. حال شما می‌توانید با رعایت چند نکته ساده کاری کنید تا گاز کمتر کثیف شده و مدت زمان طولانی‌تری تمیز بماند.
1) هرگز در ابتدای آشپزی به غذا ادویه اضافه نکنید. یعنی اول بگذارید تا غذا جوش بیاید، سپس به آن ادویه اضافه کنید. در این صورت اگر در هنگام جوش آمدن، غذا سر رفت، ادویه روی گاز نمی‌ریزد و گاز کثیف نمی‌شود.
2) همیشه در کنار دست خود و روی گاز یک بشقاب یا پیش دستی قرار دهید. تا کف گیر، ملاقه و قاشق‌هایی را که در زمان آشپزی از آنها استفاده می‌کنید، در آن قرار داده و مانع کثیف شدن سطح گاز شوید.
3) در زمان آشپزی یک دستمال در کنار گاز قرار دهید تا اگر غذایی روی گاز ریخته شد، به سرعت آن را پاک کنید. با این کار سطح گاز به راحتی پاک شده و نیازی به تمیز کردن مجدد گاز نیست.
4) در زمان آشپزی روی سر قابلمه ماکارونی و برنج یک کف گیر چوبی قرار دهید. این کار باعث می‌شود تا در زمان جوشیدن، سر نرود و سطح گاز کثیف نشود.
5) در زمان ریختن یا اضافه کردن روغن به غذا، به منظور جلوگیری از پخش شدن روغن به اطراف می‌توانید برای چند دقیقه درب قابلمه یا ماهیتابه را بگذارید تا گاز کثیف نشود.
 
4 روش تمیز کردن اجاق گاز بهترین روش‌های سال 2023

در زمان اضافه کردن روغن به غذاهایی که آب دارند، روغن به سرعت به اطراف پاشیده می‌شود؛ بنابراین در زمان آشپزی مراقب دست و صورت خود باشید؛ تا دچار سوختگی ناشی از روغن نشوید.

 
امید است از مطالب ارائه شده استفاده کافی را برده باشید و همواره محیط آشپزخانه شما تمیز و عاری از هر گونه لکه و کثیفی باشد.

1- بهترین روش برای تمیز کردن گاز چیست؟

– استفاده از ترکیب خمیری سرکه و جوش شیرین روی گاز
– استفاده از سرکه سفید یا سرکه مخصوص شستشو
– استفاده از آب و مایع ظرف‌شویی
– استفاده از پودر اکشن

2- چگونه از کثیف شدن گاز جلوگیری کنیم؟

– بهتر است ادویه را بعد از جوش آمدن آب در غذا بریزیم تا اگر غذا در حین جوشیدن سر رفت گاز کثیف نشود.
– همیشه در کنار دست خود یک بشقاب یا جا قاشقی قرار دهیم که کفگیر یا قاشق کثیف را در آن قرار دهیم.
– در حین آشپزی یک دستمال تمیز در کنار دست خود قرار دهیم تا در صورت ریختن مواد غذایی رو گاز بلافاصله آن را تمیز کنیم. 

دیدگاهتان را بنویسید